FMK UCM sa môže pochváliť dalšiou jedinečnosťou

Autor: Marcel Kopera | 25.3.2015 o 19:04 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1500x

Hráva vaše dieťa veľa počítačových hier? Len ho nechajte, môže mu to pomôcť v dospelosti.“ Aj takto by mohlo znieť motto nového študijného programu, s ktorým prišla fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.  

O čo sa vlastne jedná?
Od nového akademického roka 2015/2016 budú môcť študenti fakulty FMK získať vzdelanie v piatich študijných programoch v rámci odboru masmediálnych štúdií. S takouto správou prišla fakulta hneď po uznaní nového programu akreditačnou komisiou a to hneď na dvoch stupňoch; Bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia.
Odbor nesie názov „ Teória digitálnych hier“ a prihlášky na neho si absolventi stredných škôl budú môcť podávať už tento rok a to konkrétne do 20. mája 2015.
Jedná sa o unikát v strednej Európe, so stále sa zvyšujúcim potencionálom a dopytom po absolventoch v profesijnom živote. Takýto absolvent by mal byť schopný nielen teoreticky rozumieť, ale aj prakticky zvládať mechanizmy, ktoré sa uplatňujú pri vytváraní hier, či už pre jedného človeka (single player), alebo pre celé hráčske komunity, akými sú napríklad MMO hry (Massively multiplayer online).
Za príťažlivé môžu uchádzači považovať aj fakt, že sa jedná o veľmi flexibilný program, na ktorom sa okrem iného budú vyučovať predmety zamerané nie len na učebnicové fakty a ťažké učenia sa naspamäť desiatkov teoretických poznatkov ako si predstavujeme u rôznych IT zameraných školách, ale aj rôzne kreatívne predmety za účelom budovania citu pre túto činnosť. 
A keďže poznatky, ktoré budú tvoriť základ teoretickej prípravy študentov budú vychádzajú z oblasti
- masmediálnych štúdií,
- teórie manažmentu,
- marketingu,
- sociológie médií,
- psychológie,
- etiky,
- kultúrnych štúdií,
- antropológie,
- lingvistiky,
- semiotiky, môžeme tvrdiť, že zahrnuje komplexne poznatky pre činnosť vytvárania celého portfólia herných žánrov. 
To, že tento celý systém zastrešuje práve fakulta masmediálnej komunikácie, ktorá je známa kvalitou teoretických poznatkov z vyššie uvedených oblastí, dovolíme si tvrdiť že sa v budúcnosti môže jednať o nosnú fakultu tohto typu na Slovensku.         
„ Ale veď v Prahe sa dá študovať presne toto isté!“ V Prahe sa síce dá študovať predmet, ktorého náplň sa môže zdať podobná, avšak tá neponúka taký široký záber z rôznych oblastí skombinovaním IT a sociálnych vied ako sľubuje FMK v Trnave. Skôr sa jedná odbor sústreďujúci sa konkrétne konštruovanie herných systémov.
Čo sa týka konkrétne FMK sľubujú, že: „ Budúce uplatnenie absolventov je široké, presadiť sa môžu vo firmách zameraných na produkciu digitálnych formátov, zábavných hier, v marketingových, reklamných agentúrach, v oblastiach popularizácie vedy, techniky, matematiky, jazykovej kultúry, propagácie histórie, regiónu, štátu, pri tvorbe edukačných aktivít škôl, vzdelávacích firiem a agentúr.“

Či FMK naozaj dokáže držať krok s pokrokom stále sa zrýchľujúceho herného priemyslu je otázne. Avšak ako osoba, ktorá pozná vybavenie tejto fakulty, si dovolím tvrdiť, že v dnešnej dobe ako jedna z mála fakúlt na Slovensku má dostatok materiálnych zdrojov aj pedagógov na uskutočnenie takéhoto ambiciózneho projektu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?